Economist colectare

BCR Chișinău

Banca Comercială Română Chișinău S.A. anunță concurs pentru postul Economist colectare.

Misiune post: Coordonează activitățile de recuperare creanțe și debite aferente creditelor neperformante.

Responsabilități:

  • Efectuează analiza economico-financiara a clientului și stabilește strategia de urmat fată de clientul din portofoliul workout;
  • Supervizează procedura de executare silită;
  • Negociază planuri de restructurare/rambursare încheie înțelegeri în acest sens cu clienții din portofoliul workout;
  • Reprezintă interesele băncii în relația cu orice instituție sau entitate externa, care implică acțiuni în legătură cu clienții debitori din portofoliul alocat;
  • Colaborează activ, în vederea asigurării bunei derulări a procedurilor judiciare, cu executorii judiciari și lichidator implicați;
  • Propune, declanșează si monitorizează procesul de vânzare/cesiune creanțe;
  • Asigură comunicarea între Bancă și agențiile externe de colectare pentru creditele înaintate spre recuperare;
  • Transmite documente/informații necesare cumpărătorilor interesați în procurarea bunurilor, negociază/ agreează contractul de vânzare-cumpărare cu cumpărătorul selectat;
  • Colaborează cu evaluatorii, executorii si consilierii juridici in procesul de colectare.

Cerințe față de candidat:

  • Studii superioare de lunga durata: economice/ juridice;
  • Experiență de lucru minim 2 ani în posturi similare;
  • Cunoașterea reglementărilor în vigoare privind activitatea bancară;
  • Cunoștințe de lucru pe calculator MS Office;
  • Cunoașterea limbii engleze constituie un avantaj.

Profilul candidatului:

  • Capacitate de analiza, evaluare, corelare și sinteză a informațiilo;
  • Spirit de observație, capacitate de comunicare;
  • Tenacitate, perseverență, adaptabilitate.

Persoanele interesate sunt invitate să depună CV la Departamentul Resurse Umane și Comunicare sau prin e-mail: [email protected].

Vor fi contactate doar persoanele selectate.