Business Analyst

OTP Bank

Beneficii:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi:

  • Efectuează analiza cerințelor business elaborate de către subdiviziunile băncii în vederea definirii specificaţiilor funcționale pentru construirea eficientă a sistemelor informatice, inclusiv identificarea cerințelor prin întâlniri cu subdiviziunile solicitante, precum și în baza analizei documentației legislative și tehnice specifice domeniului financiar - bancar;
  • Contribuie la detalierea cerințelor business și redactarea acestora împreună cu echipa de dezvoltatori în vederea validării specificațiilor funcțional-tehnice;
  • Identifică și propune soluții alternative pentru optimizarea proceselor de business și a proiectelor;
  • Asigură coordonarea și gestiunea echipei responsabile pe perioada efectuării testelor funcționale a noilor dezvoltări;
  • Asigură monitorizarea procesului de realizare a tuturor livrabilelor tehnice aferente unei dezvoltări;
  • Oferă suport clientului intern/subdiviziunea băncii pentru pregătirea și comunicarea modificării prin activitatea de «Change Management»;
  • Asigură urmărirea post implementare a dezvoltărilor sistemelor informatice instalate pe mediile de producție în scopul rezolvării eventualelor disfuncționalități;
  • Acordă asistenţă utilizatorilor din cadrul băncii, pentru a permite identificarea și abordarea corectă și la timp a eventualelor disfuncționalități.

Cerinţe:

  • Studii superioare în domeniul economic sau tehnologiilor informaționale;
  • Experiență de minim 2 ani în domeniul bancar;
  • Experienţă în domeniul proiectelor va reprezenta un avantaj;
  • Cunoștințe privind sistemele de gestiune a bazelor de date, va reprezenta un avantaj;
  • Cunoaşterea limbilor română şi engleză;
  • Abilități de a asigura comunicarea cu echipa business și echipa tehnică;
  • Abilități de formulare sau redare în formă scrisă a cerințelor business detaliate.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa electronică: [email protected]

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332.

Vor fi contactate doar persoanele selectate.